Zaznacz stronę

Mycie okien nawet tak doświadczonym w sprzątaniu osobom jak my, może spędzić sen z powiek. Smugi, niedomyte, zaschnięte plamy i miejski smog przesłaniają nam widok i (nie ukrywajmy) psują wizerunek naszych mieszkań. Po wielu latach doświadczenia w branży sprzątającej znaleźliśmy kilka niezawodnych sposobów na szybkie i skuteczne umycie okien. Czas wpuścić do domu trochę słońca!

Skuteczny płyn do mycia okien domowej roboty

Często nie zdajemy sobie sprawy, że po najskuteczniejsze detergenty nie trzeba wybierać się do sklepu, a wystarczy zajrzeć do naszej własnej kuchni. Przepis na płyn do mycia szyb, który chcemy Wam przekazać jest autorstwa babci jednego z nas, która do teraz nie używa żadnych komercyjnych środków – a w jej domu szyby zawsze pozostawały czyste!

Potrzebne Wam będą:

  • 1 szklanka wody
  • 3 łyżki octu
  • 2 łyżki spirytusu
  • kilka kropel olejku cytrynowego
  • kilka kropel gliceryny

Całość mieszamy i wlewamy do spryskiwacza (warto zachować kilka po rożnych produktach). I dalej postępujemy jak przy używaniu kupnego płynu do mycia okien – przemywamy przy użyciu czystej, bawełnianej szmatki. Płyn nadaje się też bardzo dobrze do mycia luster i innych gładkich, szklanych powierzchni w domu.

Niech w ruch pójdzie… płyn do płukania tkanin!

Tak. Wiemy, że nie możecie uwierzyć, ale kiedyś zupełnie przez przypadek użyliśmy płynu do płukania tkanin przelanego do spryskiwacza po płynie do szyb. Dopiero po chwili zorientowaliśmy się co tak naprawdę było w środku, ale o dziwo płyn do płukania tkanin naprawdę daje sobie radę ze smugami! Po czasie udoskonaliliśmy ten pomysł i płynu do płukania używamy tylko gdy chcemy osiągnąć maksymalny połysk już po wcześniejszym umyciu okna. Mieszamy po prostu odrobinę płynu z wodą i polerujemy tą miksturą okna. Efekt jest zdumiewający!

Minimalizm i ekologia

Jeżeli nie macie pod ręką wszystkich składników z pierwszego punktu, warto skorzystać z mojego jedynie dwuskładnikoweego ekspresowego plynu. Składa się on tylko z wody i cytryny lub wody i octu. Mieszamy oba składniki w proporcji 2:1, również wlewamy do atomizera i używamy jak każdego innego środka do mycia szyb. Jest to wersja nie tylko ekologiczna ale także ekonomiczna. A to nieczęsto idzie ze sobą w parze 😉

Mamy nadzieję, że powyższe rady pomogą Wam w tej niezwykle uciążliwej czynności. Nie odkładajmy mycia okien w nieskończoność, bo czasem okazuje się, że ścierkę i wodę widziały w ostatnią Wielkanoc. Pamietajmy – posprzątany dom to nasza wizytówka!

Black Bird Cleaning